Ne-Hodgkinovi limfomi

Ne-Hodgkinovi limfomi

Ne-Hodgkinovi limfomi
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Ne-Hodgkinovi limfomi (NHL) obuhvaćaju skupinu bolesti obilježenih zloćudnom promjenom i umnožavanjem limfocita čije je ishodište u limfnom čvoru, a rjeđe u drugim organima. Bolest je najčešća u srednjoj i starijoj dobi.
Kategorija: Maligne bolesti

Liječenje Ne-Hodgkinovih limfoma

Za određivanje pravilnog liječenja potrebno je poznavati tip bolesti i stupanj proširenosti. U ovisnosti o tim podacima, liječenje može biti potrebno, ali i ne mora ako se radi o limfomu niskog stupnja zloćudnosti. Liječenje u kasnoj fazi bolesti često je otežano i bolest ne odgovara na liječenje pa se primjenjuju metode kojima se bolesniku uklanjaju simptomi i olakšava svakodnevni život. Druge se bolesnike , ako povoljno odgovore na terapiju, može liječiti s ciljem izlječenja. O vrsti liječenja odlučuju i dob bolesnika, njegovo opće stanje te prisutnost drugih bolesti. Liječenje je moguće:

Zračenjem
Zračenje donosi poboljšanje bolesnicima u I i II stadiju proširenosti bolesti. Može se primijeniti samo ili u kombinaciji s kemoterapijom.

Kemoterapijom - lijekovi protiv tumora, citostatici
Kemoterapijom se liječi većina bolesnika u stadiju II i svi bolesnici u III i IV. Tip lijeka ili lijekova koji će se primijeniti ovisi o pojedinom tipu bolesti.

Terapija spasa, tzv. "salvage" liječenje
Primjenjuje se kod bolesnika s proširenom bolešću u III i IV stadiju s limfomom srednjeg i visokog stupnja zloćudnosti koji ne postižu zalječenje ili se bolest ponovno javlja. Za postizanje zalječenja primjenjuje se kombinacija lijekova (kemoterapija) i 50-60% bolesnika postigne se potpuno ili djelomično zalječenje. Trajanje zalječenja je kratko, 2-6 mjeseci, a mali dio pacijenata živi dulje od dvije godine nakon ove terapije bez znakova bolesti.

Presađivanje koštane srži
Bolesnici koji ne odgovaraju na liječenje visokim dozama niti kombinacijom trazličitih vrsta liječenja još uvijek se mogu liječiti od limfoma primjenom visokih doza lijekova, ali je problem uništavanje stanica koštane srži tako visokim dozama pa bolesnici umiru zbog posljedica samog liječenja. Uništavanje stanica koštane srži može se riješiti presađivanjem koštane srži. Ovaj se postupak najčešće primjenjuje u III i IV stupnju proširenosti, a napredovanjem medicinske znanosti i tehnologije, smrtnost zbog samog liječenja dovedena je na manje od 5%.

Nove vrste liječenja
Napretkom znanosti stvorena su protutijela koja se vežu za tumor i uništavaju ga, ali ona sam nisu dovoljna za izlječenje. Kombiniraju se protutijela za tumor, različite radioaktivne tvari i otrovi te topljive molekule (citokini) da bi se postigao učinak. Faktori rasta stanica krvi primjenjuju se u svrhu oporavka tih stanica koje uništava protu-tumorsko liječenje.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!