Rak anusa
Liječenje raka anusa i lijekovi
Liječenje ovisi o stadiju raka i sveukupnom zdravlju.
Kemoterapija i zračenja
Liječnici obično liječe rak anusa kombinacijom kemoterapije i zračenja. U kombinaciji, ova dva tretmana poboljšavaju šanse za izlječenje.
Kemoterapija
Lijekovi za kemoterapiju se ubrizgavaju u venu ili se uzimaju u obliku tableta. Ubijaju brzorastuće stanice, kao što su stanice raka. Nažalost, također štete i zdravim stanicama koje rastu brzo, uključujući i one u probavnom sustavu i folikulu kose. Uzrokuje nuspojave kao što su mučnina, povraćanje i gubitak kose.
Zračenje
Zračenje se koristi za ubijanje stanice raka. Može oštetiti zdravo tkivo u blizini mjesta zračenja. Nuspojave mogu uključivati crvenilo kože i čireve oko anusa.
Obično zračenje za rak anusa traje pet ili šest tjedana. Kemoterapija se obično provodi tijekom prvog tjedna i peti tjedan.
Osobe s HIV-om imaju veću vjerojatnost da dožive nuspojave kemoterapije i zračenja, budući da oni mogu oslabiti njihov već ranjiv imunološki sustav. Iz tog razloga, liječnik može preporučiti niže doze kemoterapije i zračenja.
Operacija
Liječnici obično koriste različite postupke za temeljito uklanjanje raka anusa.
Operacija za uklanjanje ranog stadija raka anusa koristi se kod raka koji se nije proširio izvan analnog kanala. Tijekom ovog postupka, kirurg uklanja tumor i malu količinu zdravog tkiva koje ga okružuje. Budući da su tumori mali, u ranoj fazi raka ponekad se mogu ukloniti bez oštećenja analnog sfinktera. Ovisno o raku, liječnik može preporučiti kemoterapiju i zračenje nakon operacije.
Ako rak ne može biti uklonjen bez oštećenja analnog sfinktera, liječnik može preporučiti kombinaciju kemoterapije i zračenja na prvom mjestu. Kombinirani tretman može smanjiti rak na veličinu koja omogućuje kirurgu da izvede operaciju bez utjecaja na sfinkter.
Ako rak nije reagirao na kemoterapiju i zračenje, ili ako je brzo napredovao, liječnik može preporučiti opsežniju operaciju koja se zove abdominoperinealna resekcija. Tijekom ovog postupka kirurg uklanja analni kanal, rektum i dio debelog crijeva. Kirurg tada radi otvor (stomu) na vanjskom dijelu tijela kroz koji izlaze otpadne tvari. Taj se postupak zove kolostomija.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345