Rak jetre
Klinička slika raka jetre
Fizikalnim pregledom obično se ne pronalaze značajni nalazi; bolna i sve veća jetra (hepatomegalija), naročito u bolesnika s cirozom i iz područja gdje je infekcija hepatitis B virusom endemična, mogu upućivati na dijagnozu karcinoma jetre.
Najčešći klinički znakovi su bol koja se javlja u abdomenu (trbušnoj šupljini), gubitak tjelesne težine, masa koja se palpira u gornjoj desnoj četvrtini abdomena, te nejasno pogoršanje prethodno stabilnog stanja pacijenta s cirozom. Može se pojaviti i povišena tjelesna temperatura i tako oponašati infekciju.
Ponekad je prvi znak karcinoma jetre akutni abdomen zbog rupture i krvarenja tumora, a mogu se javiti i poremećaji metabolizma kao što su hipoglikemija (nedostatna razina glukoze u krvi), eritrocitoza (povećani broj crvenih krvnih zrnaca), hiperkalcijemija (povećana razina kalcija), hiperlipidemija (povećana razina masnih tvari u krvi).
Dijagnostička obrada raka jetre
Najosjetljivije dijagnostičke pretrage za otkrivanje eventualnih tvorbi na jetri su CT (kompjutorska tomografija) i MRI (magnetska rezonanca). Scintigrafija može otkriti primarni hepatocelularni karcinom jetre, a angiografija pokazuje vaskularizaciju lezija (raspored patoloških krvnih žila u zahvaćenom području jetre), pa se mogu otkriti i mali tumori.
Za potvrdu dijagnoze važna je biopsija jetre jer ima visok stupanj točnosti, naročito ako se radi pod nadzorom ultrazvuka. Biokemijski (laboratorijski) testovi, osim mjerenja alfa- fetoproteina u serumu , ne olakšavaju značajnije dijagnozu. Alfa-fetoprotein nestaje ubrzo nakon rođenja, a ukoliko se pojavi u odrasloj dobi, najčešće se povezuje uz hepatocelularni karcinom.
Liječenje i prognoza raka jetre
Kod većine pacijenata karcinom se kasno otkrije, te smrt nastupa unutar nekoliko mjeseci. Rak jetre nije osjetljiv na zračenje, a rezultati kemoterapije su slabi. Kirurško odstranjivanje tumora je moguće, no u manje od 5% bolesnika. Neki pacijenti s malim lokaliziranim tumorom mogu imati duže preživljenje. Kod tih pacijenata moguća je i transplatacija, no dugotrajnije preživljenje je ipak osrednje.
Rutinski pregledi među visokorizičnim skupinama (infekcija hepatitis B virusom, alkoholna ciroza itd.) mogli bi smanjiti smrtnost od ove bolesti.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345