Antisocijalni poremećaj osobnosti

Antisocijalni poremećaj osobnosti

Antisocijalni poremećaj osobnosti
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Antisocijalni poremećaj osobnosti je vrsta kronične duševne bolesti kod koje su način razmišljanja, doživljavanje situacije i odnosi s drugima abnormalni i destruktivni.
Kategorija: Mentalno zdravlje

Pretrage i dijagnoza antisocijalnog poremećaja osobnosti

Kada liječnici vjeruju da netko ima antisocijalni poremećaj ličnosti kreće niz medicinskih i psiholoških testova. Oni pomažu isključiti druge probleme koji bi mogli biti uzrok simptoma, odrediti dijagnozu i komplikacije. Ovi testovi najčešće uključuju:

Fizički pregled

To može uključivati ​​mjerenje visine i težine, provjeru vitalnih znakova, kao što su rad srca, krvni tlak i temperatura, slušanje srce i pluća.

Laboratorijski testovi

To može uključivati ​​kompletnu krvnu slika, testiranje na alkohol i droge, te provjeru funkcije štitnjače.

Psihološka procjena

Liječnik postavlja pitanja o mislima, osjećajima, odnosima i ponašanju. Pita o simptomima, uključujući i kad su počeli, koliko su teški, kako utječu na svakodnevni život i da li su se slične epizode dogodile u prošlosti. Također će pitati o mislima o samoubojstvu, samoozljeđivanju ili ozljeđivanju drugih.

Tip poremećaja ličnosti

Ponekad može biti teško odrediti da li simptomi ukazuju na antisocijalni poremećaj ličnosti ili neki drugi poremećaj ličnosti, budući da se neki simptomi preklapaju s više od jednim poremećajem. Ključni čimbenik u dijagnosticiranju antisocijalnog poremećaja ličnosti je način na koji se osoba odnosi prema drugima.
Dijagnostički kriteriji

Da bi se postavila dijagnoza antisocijalnog poremećaja ličnosti, osoba mora ispunjavati kriterije za dijagnozu antisocijalnog poremećaja osobnosti, a oni su:

  • najmanje 18 godina starosti
  • simptomi poremećaja ponašanja koji su se pojavili prije 15. godine, što može uključivati ​​djela poput krađe, vandalizma, nasilja i okrutnosti prema životinjama
  • opetovano kršenje zakona
  • opetovano laganje drugima i prijevare
  • razdražljivost i agresivnost, opetovano sudjelovanje u fizičkim sukobima ili napadima
  • nedostatak osjećaja grižnje savjesti ili opravdavati ponašanje koje šteti drugima
  • djelovati impulzivno i ne planirati unaprijed

Osoba s antisocijalnim poremećajem ličnosti najvjerojatnije neće dati točan prikaz tih simptoma. Umjesto toga, liječnik će prikupiti dokaze za dijagnozu postavljajući pitanja bliskim osobama.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!