Katatonična shizofrenija

Katatonična shizofrenija

Katatonična shizofrenija
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Katatonična shizofrenija je jedna od nekoliko tipova shizofrenije, kronično duševna bolest u kojoj se stvarnost nenormalno tumači (psihoza). Katatonična shizofrenija obuhvaća krajnosti ponašanja.
Kategorija: Mentalno zdravlje

Liječenje katatonične shizofrenije i lijekovi

Katatonična shizofrenija je kronično stanje koje zahtijeva doživotno liječenje, čak i u razdobljima kada se osjećate bolje, a vaši simptomi su oslabili. Liječenje može biti izazov, jer se možete osjećati kao da vam ne treba liječenje, te možete odbijati preporuke liječenja. Ali učinkovito liječenje može vam pomoći da preuzmete kontrolu nad stanjem i uživate u sretnijem i zdravijem životu.

Opcije liječenja su općenito slične za sve vrste shizofrenije. No, specifičan pristup liječenju koji je najbolji za vas ovisi o vašoj specifičnoj situaciji i težini simptoma.

Ekipe za liječenje

Liječenje katatonične shizofrenije je uglavnom vođeno od strane psihijatra koji ima iskustva u liječenju tog stanja. Ali možete imati i druge u svojoj ekipi, zato jer je liječenje stanje koje može utjecati na mnoga područja vašeg života. Vaš tim liječenja može pomoći kako bi bili sigurni da ste dobili sve potrebno i da se vaše liječenje koordinira između vašeg tima.

Tim koji je uključen u liječenje katatonične shizofrenije može uključivati:

  • Obitelj ili vašeg liječnika
  • Psihijatra
  • Psihoterapeuta
  • Ljekarnika
  • Članove obitelji
  • Socijalnog radnika

Glavne mogućnosti liječenja katatonične shizofrenije

Glavni tretmani za katatoničnu shizofreniju su:

  • Lijekovi
  • Elektrokonvulzivna terapija
  • Hospitalizacija
  • Psihoterapija
  • Usavršavanje govornih vještina

Lijekovi za katatoničnu shizofreniju

Lijekovi su jedan od temelja liječenja katatonične shizofrenije. Evo nekih koji su najčešće propisani za katatoničnu shizofreniju:

Benzodiazepini
Ovi lijekovi, koji se još nazivaju lijekovi za anti-anksioznost su sedativi. Oni su obično lijek izbora za liječenje katatonične shizofrenije. Benzodiazepini, koji se mogu ubrizgati u venu, pogotovo ako ste u katatoničnom stanju, obično brzo djeluje, tako pomažući pri ublažavanju simptoma katatonije. Također mogu izazvati ovisnost s dugoročnim konzumiranjem. Ovi lijekovi također mogu pomoći ako imate anksioznost uz katatoničnu shizofreniju. Možda ćete morati konzumirati benzodiazepine u trajanju od nekoliko dana ili tjedana kako bi se oslobodili katatoničnih simptoma.

Barbiturati
Ovi lijekovi su također sedativi i imaju sličan učinak kao i benzodiazepini, tj. brzo olakšavanje katatoničnih simptoma. Od njihovog dužeg konzumiranja se također može stvoriti ovisnost. No oni se uglavnom ne koriste za liječenje katatonične shizofrenije.

Drugi lijekovi
Nije neuobičajeno da imate i druge mentalne zdravstvene probleme uz katatoničnu shizofreniju. Antidepresivi mogu biti od pomoći ako imate simptome depresije. A ima i lijekova za stabilizaciju raspoloženja koji mogu pomoći u problemima s agresijom.

Antipsihotici
Što se tiče shizofrenije ovo su obično lijekovi koji se prepisuju po izboru. Međutim, oni se ne koriste toliko često za katatoničan tip shizofrenije, jer oni zapravo mogu pogoršati simptome katatoničnosti.

Odabir lijeka

Općenito, cilj liječenja lijekovima je učinkovito upravljanje znakovima i simptomima pod najmanjom mogućom dozom. Koji je lijek najbolji za vas ovisi o individualnoj situaciji. Benzodiazepini i barbiturati vam mogu brzo pomoći da se oslobodite svog katatoničnog stanja ili se mogu koristiti na hitnoj osnovi u bolnici. Ali sve to može potrajati i do nekoliko tjedana nakon što primijetite poboljšanje drugih simptoma, kao što su depresija ili anksioznost.

Ako vam neki lijek ne paše ili ima nepodnošljive nuspojave, liječnik može preporučiti kombiniranje lijekova, prebacivanje na druge lijekove ili podešavanje vaše doze. Nemojte prestati uzimati lijekove bez razgovora s liječnikom, čak i ako se osjećate bolje. Možete imati recidiv psihotičnih simptoma ako prestanete uzimati lijekove. Osim toga, kod nekih lijekova se mora postupno smanjivati doza, a ne naglo prestati s konzumiranjem, kako bi se izbjegli popratni simptomi.

Elektrokonvulzivna terapija za katatoničnu shizofreniju

Elektrokonvulzivna terapija (EKT) je postupak u kojem se pušta električna struja kroz mozak kako bi pokrenuli kratak napadaj. To uzrokuje promjene u kemijskom sastavu mozga koji mogu smanjiti simptome nekih psihičkih bolesti, kao što je katatonična shizofrenija. EKT može biti opcija ako su vaši simptomi teški ili ako lijekovi nisu pomogli kod oslobađanja od katatoničnih epizoda. Odlučivanje da li je elektrokonvulzivna terapija dobar izbor za vas može biti izuzetno teško. Ako je moguće, provjerite da li vi ili vaš skrbnik razumijete sve pozitivne i negativne strane ovog postupka.

Hospitalizacija zbog katatonične shizofrenije

Tijekom razdoblja krize ili vremena teških simptoma katatoničnosti, hospitalizacija može biti potrebna. Ovo vam može pomoći osigurati vlastitu sigurnost i sigurnost drugih osoba, te dobivanje odgovarajućeg liječenja, prehrane, spavanja i higijene. Djelomična hospitalizacija ili stambena skrb također može biti opcija.

Psihoterapija za katatoničnu shizofreniju

Premda su lijekovi temelj liječenja katatonične shizofrenije, psihoterapija je također važna. Psihoterapija nije primjerena za sve, osobito ako su simptomi preteški da se pacijent uključi u terapijski proces koji zahtijeva dvosmjernu komunikaciju. Psihoterapija može uključivati:

  • Individualnu terapiju
    Psihoterapija sa stručnim psihijatrom vam može pomoći da naučite načine kako se nositi s boli i svakodnevnim životnim izazovima koje donosi kronična duševna bolest poput katatonične shizofrenije. Terapija vam može pomoći poboljšati komunikacijske vještine, odnose s bližnjima, vašu sposobnost za rad i motivaciju za liječenje. Učenje o katatoničnoj shizofreniji vam može pomoći da ju bolje razumijete, nosite se s simptomima i razumijete važnost uzimanja lijekova. Terapija vam također može pomoći da se lakše nosite sa stigmom koju nosi katatonična shizofrenija.
  • Obiteljsku terapiju
    Vi i vaša obitelj možete imati koristi od terapije koja pruža potporu i edukaciju obitelji. Vaši simptomi imaju veće šanse za poboljšanje ako članovi obitelji razumiju bolest, mogu prepoznati stresne situacije koje bi mogle potaknuti recidiv i tako vam mogu pomoći kod plana liječenja. Obiteljska terapija vam također može pomoći da bolje komunicirate s obitelji , te da bolje razumijete obiteljske sukobe. Obiteljska terapija također može pomoći članovima obitelji da se lakše nose s vašim zdravstvenim stanjem.

Trening za socijalne i vokalne vještine za katatoničnu shizofreniju

Trening za socijalne i vokalne vještine kako bi živjeli samostalno je važan dio oporavka od katatonične shizofrenije. Uz pomoć terapeuta, možete naučiti vještine poput dobre higijene, kuhanje i bolja komunikacija. Neke zajednice imaju programe koji vam mogu pomoći kod pronalaska posla, mjesta stanovanja, grupe za samopomoć i kriznih situacija. Pitajte liječnika da li je upoznat s nekom takvom grupom u okolici.

Izazovi u liječenju kod katatonične shizofrenije

Kada imate odgovarajući tretman i držite se plana liječenja, imate dobre izglede za vođenje normalnog života i funkcioniranja u dnevnim aktivnostima. No budite pripremljeni za izazove koji vam mogu ometati liječenje

Jer bitna stvar je da vi kao i mnogi drugi koji pate od shizofrenije, teško slijedite plan liječenja. Možete vjerovati da vam ne trebaju lijekovi ili drugo liječenje. Također, ako ne razmišljate jasno, možete zaboraviti uzeti lijekove ili ići na terapiju kod psihijatra. Razgovarajte s liječnicima o savjetima kako se držati plana liječenja. Čak i uz dobro liječenje, možete imati recidiv. Imajte plan u slučaju da vam se dogodi recidiv.

Pušenje, a često i teži oblik pušenja, je uobičajen kada imate shizofreniju. Neki dokazi pokazuju da pušenje poboljšava koncentraciju i razmišljanje kod shizofrenije. No pušenje može utjecati na određene lijekove. Budite iskreni sa svojim liječnicima o pušenju. Te budite sigurni da razumijete ozbiljne zdravstvene rizike pušenja.

Slično tome, korištenje alkohola i droga može pogoršati simptome katatonične shizofrenije. Ako imate problem s alkoholom ili zloupotrebom droga, posavjetujte se s liječnikom o pronalasku grupe ili udruge koja vam može pomoći.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!