Katatonična shizofrenija
Simptomi katatonične shizofrenije
Znakovi i simptomi katatonične shizofrenije spadaju u nekoliko kategorija katatoničnih ponašanja, uključujući:
Tjelesna nepokretnost
Možete biti potpuno nesposobni za kretanje ili sposobnost govora, ili možete zuriti, držeći tijelo u krutoj poziciji i uopće ne pokazivati svjesnost svoje okoline. Možete također imati oblik nepokretnosti, na primjer, ako ste stavili ruku u jedan položaj, ona će ostati u tom položaju satima.
Pretjerana mobilnost
U ovom slučaju se možete pretjerano kretati, kao na uzbuđeni način koji izgleda kao da nema svrhu. Možete skakati kao od bijesa, kretati se u krug, mlatiti rukama ili stvarati buku.
Ekstreman otpor
Možete ne odgovarati na podražaje, odupirati se svakom pokušaju premještanja ili možda uopće ne govoriti.
Neobični pokreti
Možete imati neprimjerene ili neobične poze ili grimase na duže vrijeme, tj. jednostavno se ponašati ekscentrično. Možete također imati navike poznatije kao stereotipna ponašanja, što može uključivati ponavljanje riječi, opsesivno ponavljanje rutina, ili ponavljanje uređivanja objekata na točno isti način.
Oponašanje govora ili kretanja
Možete ponavljati riječi za drugima (eholalija) ili kopirati geste ili pokrete koje naprave drugi (ehopraksija).
Drugi znakovi i simptomi katatonične shizofrenije
Iako su glavni simptomi katatonične shizofrenije katatonična ponašanja, također možete imati neke druge uobičajene znakove i simptome shizofrenije, kao što su:
- Uvjerenost u stvari koje nemaju veze sa stvarnošću (zabluda)
- Kada čujete i vidite stvari koje ne postoje (halucinacije), osobito glasove
- Nerazgovijetan govor
- Zanemarivanje osobne higijene
- Nedostatak emocija
- Emocije neprimjerene situaciji
- Ispadi bijesa
- Problemi s funkcioniranjem u školi ili na poslu
- Društvena izolacija
- Nespretni, nekoordinirani pokreti
Teže je vjerojatno da ćete sami izaći iz katatonične epizode. Katatonična epizoda može trajati nekoliko minuta ili čak i nekoliko dana ili tjedana bez učinkovitog liječenja.
Kada treba otići liječniku
Ako imate bilo kakve simptome katatonične shizofrenije, možda nećete biti u mogućnosti sami potražiti liječničku pomoć. A tijekom razdoblja kada se simptomi povuku, možete vjerovati da vam nije potrebno liječenje. Obitelj i prijatelji ili ljudi na poslu ili u školi, mogu biti oni koji vam u početku predlažu da potražite pomoć, ili možete biti odvedeni u bolnicu od strane hitnog osoblja.
Ako ste nevoljni u potrazi za liječenjem, pokušajte skupiti hrabrost i povjeriti se nekome, možda prijatelju ili voljenoj osobi, liječniku, svećeniku ili bilo kome u koga imate povjerenja. On ili ona vam može pomoći da učinite prve korake ka uspješnom liječenju.
Kako pomoći nekome tko boluje od katatonične shizofrenije
Ako imate nekoga bliskog za koga mislite da ima simptome katatonične shizofrenije, predlažemo otvorenu i iskrenu raspravu o svojoj zabrinutosti, ako je moguće. Možda nećete moći prisiliti nekoga da potraži profesionalnu pomoć, ali možete ponuditi ohrabrenje i potporu i pomoć najbližima kako bi pronašli kvalificiranog liječnika ili psihijatra. Ako osoba ne reagira, a očito je u katatoničnom stanju, obratite se hitnoj službi ili ga/ju odvedite u bolnicu. U nekim slučajevima, hospitalizacija može biti potrebna.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345