Parkinsonova bolest i parkinsonizam
Liječenje Parkinsonove bolesti
Iako za Parkinsonovu bolest ne postoji specifičan lijek, simptome mogu ublažiti lijekovi, operacija i fizikaIna terapija. Ako ste parkinsonizam dobili od uzimanja nekog lijeka, liječnik će ga promijeniti. U tom slučaju simptomi mogu nestati za približno 8 tjedana. Ako simptomi ne nestanu, možda će biti potrebno liječenje lijekovima protiv parkinsonizma.
LIJEČENJE LIJEKOVIMA
Cilj davanja lijekova jest da se vrati ravnoteža između dopamina i acetilkolina u mozgu. Kod blagih do umjerenih simptoma propisuju se uglavnom dva lijeka:
- 1. Lijekovi poput amantadina, koji pojačavaju aktivnost dopamina.
- 2. Antikolinergični lijekovi poput triheksifenidila, koji potiskuju aktivnost acetilkolina.
Ti lijekovi zajedno ublažavaju drhtanje i krutost mišića te poboljšavaju pokretnost.
Amantadin će možda biti djelotvoran samo nekoliko mjeseci. Nuspojave uključuju mučninu, nesanicu, gubitak teka i katkad halucinacije.
Levodopa je lijek koji obično djeluje nekoliko godina. U početku su nuspojave uglavnom mučnina i povraćanje, iako se u nekim slučajevima mogu javiti nehotični pokreti i halucinacije.
Dugotrajno uzimanje levodope katkad izaziva nagle promjene simptoma - u jednom razdoblju kretanje je sporo i teško, a u drugom je ometeno nehotičnim pokretima poput tikova, spazma itd.
Levodopa se često propisuje u kombinaciji s drugim lijekom koji se zove karbidopa i koji ima manje nuspojava. Karbidopa sprječava razgradnju levodope pa manje doze levodope imaju isti učinak.
Antikolinergični lijekovi mogu djelovati nekoliko godina. Međutim, nuspojave mogu uključivati teškoće s vidom, teškoće pri mokrenju i suhoću usta.
Ako osjetite promjenu simptoma, važno je posavjetovati se s liječnikom jer vam možda mora promijeniti lijekove.
FIZIKALNO LIJEČENJE
Liječnik vas može uputiti na fizioterapiju, koja će vam pomoći s pokretnošću, ili na govornu terapiju, za pomoć pri teškoćama s govorom i gutanjem. Ako vam je teško kod kuće, može vam koristiti i radna terapija. Terapeut vam može predložiti promjene, primjerice ugradnju ručki za hvatanje u kući kako biste se lakše kretali.
KIRURŠKO LIJEČENJE
Mlađi ljudi mogu na operaciju ako se drhtanje ne može zaustaviti lijekovima, a inače su zdravi. Operacija kod Parkinsonove bolesti znači uništenje dijela mozga odgovornog za drhtanje.
Novije eksperimentalne terapije uključuju zamjenu oštećenih moždanih stanica presađenim fetalnim nadbubrežnim tkivom.
Dubinsko stimuliranje mozga električnim impulsima za smanjenje drhtanja daje dobre rezultate i u budućnosti će biti jedno od mogućih liječenja.
KAKVI SU IZGLEDI?
Tijek bolesti varira, ali lijekovi mogu pomoći sa simptomima i poboljšanjem kakvoće života. Oboljeli mogu aktivno živjeti mnogo godina nakon dijagnoze. Međutim, većini je na kraju potrebna svakodnevna pomoć, a simptome može biti sve teže kontrolirati lijekovima.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345