Toplinski (toplotni) udar
Faktori rizika toplinskog udara
Svatko može dobiti toplotni udar, ali nekoliko čimbenika vas može dovesti pod veći rizik:
Mlada ili stara dob. Vaša sposobnost da se nosite s ekstremnim toplinama ovisi o vitalnosti središnjeg živčanog sustava. Kod vrlo mladih osoba, središnji živčani sustav nije u potpunosti razvijen, a kod odraslih osoba iznad 65 godina, središnji živčani sustav počinje slabiti, što znači da je vaše tijelo manje sposobno nositi se s promjenama temperature tijela. Obje dobne skupine obično imaju poteškoća sa zadržavanejm vode, što također povećava rizik.
Genetski odgovor na toplinski stres. Do neke mjere, način na koje vaše tijelo reagira na ekstremne vrućine određuje genetika. Znanstvenici vjeruju kako geni mogu igrati vitalnu ulogu u određivanju tjelesnog reagiranja na ekstremno tople uvjete.
Netolerancija na visoke temperature. Ako niste navikli na visoke temperature ili visoku vlažnost, možete biti osjetljiviji na bolesti povezane s vrućinom, ako ste izloženi naglom porastu temperature. A to se često zna dogoditi za vrijeme toplinskog vala koji se javlja tijekom kasnog proljeća. Ograničite fizičke aktivnosti na barem nekoliko dana dok se ne aklimatizirate na više temperature i vlažnost. Međutim, još uvijek možete imati povećan rizik od toplotnog udara dok ne doživite nekoliko tjedana većih temperatura.
Nedostatak klima uređaja. Ventilator vam može pomoći, ali kod stalnog toplog vremena, klima je najučinkovitiji način da ohladite neki prostor i smanjite vlažnost zraka.
Provođenje vremena na otvorenom. Ako morate raditi na otvorenom, ili sudjelujete u sportskim aktivnostima koje zahtijevaju vježbanje na otvorenom u ljetnim mjesecima, imate veći rizik od toplotnog udara.
Određeni lijekovi. Neki lijekovi vas stavljaju pod veći rizik od toplotnog udara zato jer utječu na sposobnost tijela da zadržava vodu i odgovora na toplinu. Budite posebno oprezni kod toplog vremena ako uzimate lijekove koji: sužavaju krvne žile (vazokonstriktore), reguliraju krvni tlak blokirajući adrenalin (beta blokatori), oslobađaju tijelo od natrija i vode (diuretici), ili smanjuju psihijatrijske simptome (antidepresivi ili antipsihotici). Osim toga, stimulansi kao što su amfetamini i kokain, povećavaju tjelesnu proizvodnju toplinske energije, što vas čini ranjivijima za toplotni udar.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Tjestenina s brokulom
30 min12345