Blokirani suzni kanal
Liječenje blokiranog suznog kanala i lijekovi
Uzrok vašeg blokiranog suznog kanala će odrediti pravi tretman za vas. Ponekad je potrebno više od jednog tretmana ili zahvata prije nego što se blokirani suzni kanal potpuno ispravi.
Ako je tumor uzrok vašeg blokiranog suznog kanala, tretman će se usredotočiti na uzrok tumora. Možda dođe do operacije radi uklanjanja tumora, ili vaš liječnik može preporučiti korištenje drugih tretmana.
Opcije liječenja za ne-tumorske blokirane suzne kanale variraju od jednostavnih promatranja do operacije.
Konzervativno liječenje blokiranog suznog kanala
Visokom postotku novorođenčadi s urođenim blokiranim suznim kanalom nakon prvih nekoliko mjeseci života stanje se popravi samo od sebe, nakon što odvodni sustav sazrije ili nakon što se dodatna membrana nazolakrimalnog otvora otvori do kraja.
Ako se blokirani suzni kanal ne otvara sam od sebe, vaš liječnik može preporučiti da koristite posebne masažne tehnike za pomoć pri otvaranju membrana koje prekrivaju donji dio otvora nosa vaše bebe. Dok pritiskom na punktu na unutrašnjoj strani oka bebe, kako bi spriječili da se suze vrate u oko, milujte čvrsto prema dolje na unutrašnjoj strani nosa. Te snage ruše sustav suznog kanala, a može biti i dovoljno pritiska da probije ostatak membrane. Neki roditelji znaju čuti pucketav zvuk, kao da je pukla membrana. Masaža se može koristiti dva do četiri puta dnevno, uz antibiotike kako bi spriječili infekcije.
Konzervativnije liječenje može se preporučiti ako suzni kanali postanu blokirani od bubrenja tkiva nakon ozljede lica. U većini slučajeva blokiranog suznog kanala nakon takve traume lica, drenažni sustav profunkcionira ponovno za par mjeseci nakon ozljede i tako daljnje liječenje nije potrebno. Vaš liječnik može preporučiti da pričekate tri do šest mjeseci nakon ozljede prije nego što se odlučite na potrebu za kirurškom intervencijom radi otvaranja blokiranih suznih kanala.
Minimalno invazivni tretman
Minimalno invazivni tretmani se koriste za liječenje dojenčadi i male djece čiji se blokirani suzni kanali ne otvaraju sami od sebe, ili za odrasle koji imaju djelomično blokirani kanal ili djelomično suženje (stenozu) punkte.
Proširenje, sondiranje i navodnjavanje
Ova tehnika funkcionira tako da otvori urođene blokirane suzne kanale kod većine djece. Postupak se može obaviti primjenom opće anestezije, ili pomoću ograničavanja pokreta (zavezivanja) kod malih beba. Prvo, liječnik povećava otvore punkte s posebnim instrumentom za proširivanje, a zatim se tanka sonda umeće kroz punktu na sustav suznog kanala. Liječnik zatim progura sondu kroz nosni otvor, ponekad uzrokujući pucketav zvuk, dok se sonda probija kroz dodatnu membranu. Sonda se uklanja, a sustav suznog kanala se ispire s fiziološkom otopinom kako bi se isprale preostale moguće blokade. Ovaj tretman uspješno očisti blokirane suzne kanale kod većine djece mlađe od 1 godine starosti.
Za odrasle osobe s djelomično suženom punktom, sličan postupak se obavlja u vašoj liječničkoj ordinaciji. Suzni kanali su isprani i natopljeni dok je punkta proširena. Antibiotici se mogu propisati za bilo kakvu infekciju. Ako natapanje i proširivanje ne pomaže, operacijski zahvat će biti potreban kako bi otvorili suženu punktu. Ponekad, mali rez na otvoru punkte može biti sve što je potrebno.
Proširenje balon kateterom
Ovaj postupak otvara prolaze suznog odvoda koji su suženi ili blokirani zbog ožiljaka, upale ili drugih stečenih uvjeta. Dok ste pod općom anestezijom, cijev (kateter) s ispumpanim balonom na vrhu progura se kroz donji nazolakrimalni kanal u vašem nosu. Liječnik zatim koristi pumpu kako bi napuhao i ispuhao balon nekoliko puta, a ponekad se kreće po različitim lokacijama uzduž sustava kanala. Ovaj postupak je više djelotvoran za dojenčad i malu djecu, ali isto tako se ponekad koristi kod odraslih osoba s djelomičnom blokadom.
Stent ili intubacija
U ovom postupku, maleni silikon ili poliuretana cijev se koristi za otvaranje blokade ili suženja u suznom sustavu kanala. Postupak, koji se obavlja pod općom anestezijom, uključuje tanke cijevi koje se proguraju kroz jednu ili obje punkte u kutovima vašeg oka, sve na putu kroz sustav suznog kanala i van kroz nos. Nakon umetanja, mala petlja cijevi ostaje vidljiva u kutu oka, ali to obično nije iritantno. Ove cijevi se prosječno ostavljaju na tri do šest mjeseci, a zatim se uklanjaju. Moguća komplikacija je upala zbog prisutnosti cijevi.
Operacija
Operacija je još uvijek najučinkovitiji tretman za odrasle i stariju djecu sa stečenom blokadom suznog kanala. Također je vrlo uspješan kod dojenčadi i male djece s urođenom blokadom suznih kanala, iako se to obično koristi tek nakon pokušaja drugih tretmana.
Operacija koja se koristi za liječenje u većini slučajeva blokiranih suznih kanala (zove se dakriocistorinostomija) rekonstruira prolaz za suze kako bi opet normalno tekle kroz nos. Prvo, dobijete opću anesteziju, ili lokalnu anesteziju ako je nastupila kao ambulantni postupak. Zatim kirurg pristupa vašem suznom kanalu za odvodnju, a potom stvara novu, izravnu vezu između suzne vrećice i vašeg nosa. Ova nova ruta premošćuje kanal koji utječe u nos (nazolakrimalni kanal), što je najčešće mjesto blokade. Stent ili intubacija se obično stavljaju u nove rute sve dok rana ne zaraste, te ih mičemo tri do šest mjeseci nakon operacije.
Koraci u ovom postupku se bitno razlikuju, ovisno o točnoj lokaciji i omjeru blokade, kao i o stručnosti kirurga:
Vanjska dakriocistorinostomija
Vanjska dakriocistorinostomija je još uvijek najčešće korištena i vrlo uspješna kirurška metoda otvaranja blokiranog suznog kanala. Pod općom anestezijom, kirurg čini rez sa strane nosa, u blizini mjesta gdje se nalazi suzna vrećica. Nakon povezivanja suzne vreće na vašu nosnu šupljinu i postavljanje stenta u novom prolazu, kirurg zatvara rez s nekoliko šavova.
Endoskopska ili endonazalna
Isti postupak premošćivanja može se izvesti pomoću endoskopskog instrumenta. Umjesto da napravi rez, kirurg koristi mikroskopske kamere i druge sitne instrumente umetnute kroz nosni otvor u sustav kanala. Ponekad se svjetlo umetne u punktu kako bi osvijetlio kirurško područje. Prednosti ove metode su da nema reza i nema ožiljka, a i oporavak je obično brži i lakši. Nedostaci su da ovaj proces zahtijeva kirurga s posebnim iskustvom i stopa uspjeha nije tako visoka kao i s vanjskim postupkom.
Premošćivanje cijelog sustava suznog kanala
Ovisno o vrsti blokade, kirurg može preporučiti rekonstrukciju cijelog suznog sustava odvodnje (konjunktivodakriocistorinostomija). Umjesto stvaranja novog kanala koji ide iz suzne vrećice prema nosu, kirurg će stvoriti novu rutu od unutarnjih uglova očiju (punkte) prema nosu, premošćujući cjelokupni suzni sustav odvodnje.
Nakon operacije blokiranog suznog kanala, koristiti ćete nosni sprej za smanjivanje kongestije, kao i posebne kapi za oči kako bi spriječili infekcije i smanjili post-operacijske upale. Konzumirati ćete lijekove dva do tri puta dnevno, dva do tri tjedna nakon postupka. Nakon tri do šest mjeseci, trebat ćete novi pregled kako bi uklonili stentove koji su korišteni kako bi novi kanal bio otvoren dok ne ozdravi.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345