Ječmenac

Ječmenac

Ječmenac
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Razlikujemo vanjski ječmenac koji nastaje na rubu kapka i zahvaća folikule trepavica i unutarnji ječmenac koji nastaje zbog upale lojnih žlijezda unutar kapka, kao posljedica zastoja u pražnjenju žlijezde.
Kategorija: Oči i vid

Liječenje ječmenca

Preporuča se stavljanje toplih obloga na zahvaćeno oko u trajanju od 10 minuta šest puta dnevno što pomaže «sazrijevanju» ječmenca i puknuću te nestanku simptoma i izlječenju.Nipošto se, međutim, ne smije gnječiti ili istiskivati ječmenac da se ubrza puknuće.

Za liječenje se mogu koristiti antibiotske i/ili kortikosteroidne masti za oči.Sistemsko liječenje antibioticima (Tablete) rijetko je potrebno i to samo u slučajevima dugotrajnih ili mnogobrojnih ječmenaca.
Ako ječmenac duže potraje može se pod lokalnom anestezijom lagano zarezati vršak ječmenca i isprazniti nakupljeni gnoj.

Kod jačih bolova mogu se uzeti uobičajene tablete protiv bolova.
Za vrijeme trajanja bolesti ne smiju se nositi kontaktne leće niti stavljati make- up na oko.

Tok i prognoza bolesti

Ječmenac je najčešće bezopasan i prolazi sam od sebe (raspukne se) za nekoliko do tjedan dana, čime prestaju i simptomi bolesti. Ječmenac ne uzrokuje oštećenje unutarnjih dijelova oka.
Samo kod nekih ljudi biti će potrebno medikamentozno ili kirurško liječenje.
Ječmenac je bolest koja se kod nekih osoba često ponavlja.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!