Sjogrenov sindrom
Kako se Sjogrenov sindrom dijagnosticira?
Za postavljenje dijagnoze Sjogrenovog sindroma potreban je klinički pregled kojim se ustanovljuje suhoća sluznice očiju i usne šupljine te povećane žlijezde slinovnice. Suhoća očiju može se dijagnosticirati Schirmerovim testom. Za dijagnosticiranje upale žlijezda slinovnica koriste se tehnike nuklearne medicine tj. intravensko davanje radioaktivne tvari koja se nakuplja u ciljanom tkivu. Također je moguće mjeriti količinu stvorene sline te prema potrebi se može izvršiti biopsija žlijezde, tj. uzimanje komadića tkiva i njegova analiza.
Oboljeli od Sjogrenovog sindroma stvaraju veliku količinu protutijela protiv vlastitih tkiva koja se mogu detektirati u krvi. Najčešće se nalazi antinuklearna protutijela (ANA), reumatoidni faktor, tireoidna antitijela i dr. Nalaze se još i anemija (smanjen broj crvenih krvnih zrnaca) te povišena sedimentacija.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345