Gastritis

Gastritis

Gastritis
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Gastritis može biti uzrokovan infekcijom, iritacijom, autoimunim poremećajima ili povratom žuči u želudac (žučni refluks). Infekcije mogu biti bakterijske ili virusne. Iritacija može biti prouzročena lijekovima (kao što je acetilsalicilna kiselina ili drugi antiupalni lijekovi), alkoholom, kroničnim povraćanjem, pretjeranim izlučivanjem želučane kiseline (zbog stresa), jelom ili pijenjem korozivnih tvari (kao što su otrovi).
Kategorija: Probavni sustav

Liječenje gastritisa

Liječenje ovisi o uzroku gastritisa. Lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu (antacidi) ili drugi lijekovi koji smanjuju lučenje želučane kiseline obično će eliminirati simptome i poboljšati tijek bolesti.. Lijekovi koji mogu uzrokovati gastritis trebaju se prestati uzimati. Dobro je da se bolničkim pacijentima koji su pod stresom i koji ne jedu daju lijekovi za smanjenje proizvodnje želučane kiseline ili lijekovi koji neutraliziraju želučanu kiselinu.

Antibiotska terapija se koristi u liječenju gastritisa uzrokovanog bakterijom Helicobacter pylori. Na tržištu se nalaze dvije grupe preparata za smanjivane želučane kiselosti: H2-antagonisti (ranitidin, cimetidin, famotidin) i inhibitori protonske pumpe (omeprazol, pantoprazol, lansoprazol). Liječenje je kombinirano: antibioticima, blokatorima lučenja kiseline i protektivima želučane sluznice. Trenutno je najpouzdanija tzv. trostruka terapija s dva antibiotika protiv H. pylori u kombinaciji s lijekom koji blokira lučenje kiseline ili s protektivom(npr. azitromicin + amoksicilin + omeprazol). Njome se ublažuju simptomi, ubija njegov uzročnik i sprečava recidiv. Provjera učinka lijekova na H. pylori vrši se endoskopskom pretragom ili pretragom daha 4 tjedna nakon terapije. Antacidi (Gastal) služe za uklanjanje simptoma oboljenja i kao pomoćna terapija. Međutim trostruka terapija najpouzdaniji je način liječenja gastritisa uzrokovanog s H.pylori.

Gastritis uzrokovan pernicioznom anemijom se liječi vitaminom B12.

Očekivanja (prognoza)

Većina gastritisa dobro prolazi na uzimanje lijekova.

Komplikacije

Komplikaciju predstavlja ozbiljan gubitak krvi i povećan rizik od raka želuca.

Kada posjetiti svog liječnika?

Otiđite liječniku ako simptomi potraju dulje od 2 do 3 dana. Nazovite liječnika (hitnu službu) ako povraćate krv ili imate krvavu stolicu.

Prevencija gastritisa

Kontrola faktora rizika može igrati prevencijsku ulogu.

www.plivazdravlje.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!