Sindrom slijepe petlje
Testovi i dijagnoze sindroma slijepe petlje
Prvi korak u dijagnosticiranju sindroma slijepe petlji sindromom obično su neke od ovih pretraga:
Abdominalni rendgen
Abdominalna kompjuterizirana tomografija
Također možete imati dodatne testove za provjeru rasta bakterija u tankom crijevu, za lošu apsorpciju masti, ili za druge probleme koji mogu biti uzrok simptoma:
Kontrastna pretraga suspenzijom barijeve kaše se koristi se za otkrivanje promjena ili abnormalnosti u debelom crijevu. Može otkriti slijepu petlju, divertikulozu, suženja crijeva ili drugih anatomskih problema.
Test izdahnutog vodika
Koristi se za provjeru rasta bakterija. Budući da fermentacija ugljikohidrata otpušta vodik, ovaj test mjeri količinu vodika koji izdišete nakon što popijete mješavinu glukoze i vode. Brz rast vodika znači lošu probavu ugljikohidrata i porast bakterija u crijevima.
D-ksiloza test
Precizniji od testa izdahnutog vodika, ovdje progutate vrstu šećera koja se zove ksiloza u koju je uklopljena radioaktivna oznaka. Ako je neobičan broj bakterija prisutan u tankom crijevu, oni metaboliziraju ksilozu, ispuštajući pritom ugljični dioksid.
Izdisajni test žučne kiseline
U tankom crijevu, žučna kiseline iz jetre pomaže u probavljaju masti (lipida). Ali razmnožavanje bakterija ometa ovaj proces, što dovodi do slabe apsorpcije masti i ugljikohidrata. Ovaj test koristi žučne soli vezan za male količine radioaktivnog materijala za provjeru disfunkcije crijeva.
Kvantitativni test fekalnih masti
Ovaj test može se koristiti za određivanje apsorpcije masti. Najčešće, jedete prehranu bogatu masnoćama tri dana. Zatim se mjeri količina masnoće u stolici. Velike količine neprobavljene masti ukazuju na malapsorpciju, jedan od uzroka bujanja bakterija.
Uzorak tekućine iz tankog crijeva
To je najosjetljiviji test za bujanje bakterija. Da bi se dobio uzorak tekućine, liječnici stavljaju endoskop niz grlo, kroz gornji dio probavnog trakta u tanko crijevo. Uzorak crijevnih fluida je povučen s endoskopom, a zatim se u laboratoriju promatra rast bakterija.
U nekim slučajevima, kada je rast bakterija visoka, liječnik može početi liječenje antibioticima odmah bez posebnih testiranja (empirijska terapija).
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345