Sindrom slijepe petlje
Uzroci sindroma slijepe petlje
Iako probava počinje u ustima, pravi posao razlaganja i apsorpcije hranjivih tvari odvija se u tankom crijevu, najdužem dijelu probavnog trakta dugačkom 6 metara. Povezujući želudac i debelo crijevo, tanko crijevo je mjesto gdje se hrana miješa s probavnim sokovima iz želuca, gušterače, jetre i žučnog mjehura.
Za razliku od debelog crijeva, koje ima milijarde bakterija koje pomažu razgraditi neprobavljiva vlakna, tanko crijevo obično sadrži relativno malo mikroorganizama. Budući da je tanko crijevo bogato enzimima, ne treba enzimsko djelovanje bakterija. U stvari, želučana kiselina i sekret iz jetre i gušterače zapravo djeluju antibakterijski.
No, kod sindroma slijepe petlje, hrana se ne može kretati kroz odsječeni dio crijeva, i ustajala hrana postaje idealna podloga za uzgoj mikroorganizama. Bakterije mogu proizvoditi toksine, kao i ometati apsorpciju hranjivih tvari.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345