Sindrom X
Mjerila za određivanje sindroma X
Za probir su nam dovoljna prilično jednostavna mjerila. Prvenstveno je to obiteljska anamneza, u kojoj se traga za bolesnicima s oblikom šećerne bolesti tipa 2 u obitelji kao i za krvožilnim bolestima. Što se tiče vrijednosti krvnog tlaka, sumnjive su već vrijednosti više od 140/85 mmHg. U metabolizmu lipida kod sindroma X prevladavaju povišene razine triglicerida (2,3 mmol/l) te omjer ukupnog kolesterola prema HDL-kolesterolu, koji je loš ako je veći od 5. Omjer između struka i bokova zahtijeva oprez ako je u žena veći od 0,85, a u muškaraca veći od 1,0. Dva su jednostavna testa jetrene funkcije: vrijednosti gama-glutamil-transferaze veće od 25 jedinica na litru, dok na ultrazvučnoj pretrazi sumnju pobuđuje masna infiltracija jetre te ako su dva ili više od navedenih pet čimbenika rizika pozitivni, postoji opravdana sumnja na metabolički sindrom (sindrom inzulinske rezistencije). U šećernoj bolesti tipa 2 postoji ili apsolutni ili relativni manjak inzulina. To znači da usprkos postojećoj hiperinzulinemiji često u stvari inzulin ne može djelovati na stanicama tkiva. Na metabolizam masti inzulin i uz visoke razine u serumu i dalje djeluje nepromijenjeno. Očito se javlja razdvajanje inzulinske osjetljivosti u metabolizmu glukoze s jedne strane i metabolizmu masti s druge strane.
Ciljna skupina bolesnika i klinički pregled bolesnika sa sindromom X
Iz svega navedenog proizlazi da su ciljna skupina bolesnika sa sindromom inzulinske rezistencije ili polimetaboličkom sindromu ovi bolesnici:
- bolesnici sa šećernom bolešću tipa 2;
- bolesnici s povišenim vrijednostima krvnog tlaka;
- bolesnici s abdominalnim oblikom pretilosti;
- bliski rođaci bolesnika sa šećernom bolešću tipa 2;
- članovi obitelji mršavih bolesnika s hipertenzijom;
- članovi obitelji bolesnika s povišenim vrijednostima triglicerida u krvi.
Tijekom kliničkog pregleda pri probiru bolesnika važno je paziti na ove pokazatelje: sistolički i dijastolički krvni tlak, tjelesna masa i visina bolesnika, indeks tjelesne mase (Body mass index - BMI) te na izračunavanje omjera struk/bokovi.
Od biokemijskih parametara važni su: mjerenje razine inzulina natašte i dva sata nakon opterećenja glukozom, mjerenje razine glukoze natašte i dva sata nakon opterećenja, određivanje razine triglicerida i kolesterola natašte te urične kiseline i albumina u mokraći.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345