Rekurentni aftozni stomatitis

Rekurentni aftozni stomatitis

Rekurentni aftozni stomatitis
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Rekurentni aftozni stomatitis (RAS), poznat i pod nazivima: afte, recidivirajući stomatitis, recidivirajuće aftozne ulceracije, kronične recidivirajuće afte, rekurentni ulcerozni stomatitis, rekurentne oralne ulceracije i habitualne afte, je učestali neinfekciozni patološki entitet koji se klinički manifestira na sluznici usta u vidu recidivirajućih bolnih okruglih ili ovalnih ulceracija žutog ili sivog dna koje su okružene eritematoznim haloom.
Kategorija: Usna šupljina

Terapija

U većini slučajeva RAS nakon nekog vremena spontano ulazi u remisiju, ali je bolesnike potrebno liječiti jer je bolest vrlo neugodna.

I - Terapijom RAS-a (najčešće topikalnim kortikosteroidima) moguće je smanjiti bol i duljinu trajanja ulceracija. Dakle, provodi se simptomatska terapija koja nema utjecaja na pojavnost novih lezija.

Simptomatska terapija

Terapijski postupci RAS-a ovise o jačini bolesti.

  • U blagim slučajevima sa 2-3 male lezije protektivna terapija preparatima koji imaju sposobnost adhezije za oralnu sluznicu kao što je primjerice Orabaza je dovoljna. Bol koja prati male lezije može se ukloniti upotrebom topikalnih anestetika ili topikalnog diklofenaka.
  • Kod bolesnika sa izraženijom bolesti premazivanje lezija visokopotentnim topikalnim steroidnim preparatima, kao što su fluocinonide, betamethasone ili clobetasol, smanjuje veličinu ulceracija i skraćuje vrijeme zacjeljivanja. Primjenjuju se 2-3 puta dnevno nakon obroka i prije spavanja, najčešće umiješani u Orabazu koja onemogućava brzo ispiranje lijeka slinom te je zbog dužeg kontakta s lezijama terapijski učinak bolji. Duži kontakt s velikim lezijama može se postići i primjenom natopljenih topikalnih steroida u komadićima gaze kroz 15-30 min. Drugi topikalni preparati koji smanjuju vrijeme potrebno za zacjeljivanje lezija RAS-a uključuju amlexanox pastu i topikalne tetracikline, koji se mogu aplicirati kao otopine za usta ili natopljeni u gazi. Lokalno primijenjeni tetraciklini (kapsula od 250 mg u 10 ml vode) kao otopina za ispiranje usta je kontraindicirana kod djece mlađe od 12 godina jer uzrokuje nastanak obojenja zubi.
  • Tvrdokorne velike afte zahtijevaju intralezijsku/perilezijsku instilaciju kortikosteroida.
  • Uz navedenu terapiju potrebno je održavati i dobru higijenu usta, pri čemu mogu pomoći otopine za usta na bazi klorheksidina ili triklosana.

II - Kada RAS ne reagira na navedenu topikalnu terapiju te se ne postiže uspjeh u liječenju navedenim mjerama, potrebno je razmotriti mogućnost primjene sistemske terapije. Sistemska terapija provodi se imunomodulatorima [sistemski kortikosteroidi (npr. prednizolon), levamisol, colchicin, pentoxifyllin, dapson, talidomid] pod kontrolom liječnika specijaliste koji procjenjuje potencijalnu korisnost u odnosu na rizik primjene vezan uz nuspojave tih lijekova.

III - Osim provođenja nužne simptomatske terapije, zbog sprječavanja recidiva potrebno je korigirati potencijalne uzročne čimbenike ili sustavne poremećaje koji bi mogli biti u podlozi RAS-a i eventualno primijeniti imunomodulacijsku i vitaminsku terapiju.

  • Ukoliko su bolesnici skloni nastanku RAS-a potrebno ih je upozoriti da ne traumatiziraju sluznicu usta prilikom pranja zubi (upotrebnom mekih zubnih četkica sa malom glavom), te da izbjegavaju tvrdu i oštru hranu ili druge traume sluznice.
  • Ukoliko proizvodi za higijenu usta sadrže SLS, potrebno ih je zamijeniti.
  • Bolesnicima s ustanovljenim nedostatkom željeza, folata, vitamina B 12 i cinka potrebno je ordinirati adekvatnu nadomjesnu terapiju.
  • Ako je uočena povezanost sa određenom vrstom hrane treba je izbjegavati i eventualno učiniti alergološke pach testove.
  • Bolesnice kod kojih afte nastaju ciklički u skladu s menstrualnim ciklusom ili kao reakcija na hormonalni status uspostavljen oralnim kontraceptivima, moguće je uključiti oralne kontraceptive ili ih zamijeniti drugima.
  • Potrebno je isključiti lijekove koji su potencijalni uzrok nastanka RAS-a.

Nužno je liječiti i sistemske bolesti koje se manifestiraju oralnim aftolikim ulceracijama.

www.plivamed.net

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!