Bjesnoća
Liječenje bjenoće
Lokalna obrada rane je mjera koju nikako ne bi trebalo omalovažavati, potrebno je ranu dobro očistiti trljajući sapunom i vodom. Sistemska profilaksa serumom protiv bjesnoće, po mogućnosti humanog porijekla, za pasivnu imunizaciju i aktivna imunizacija antirabičnom vakcinom su najbolja kombinacija. Oba preparata bi trebalo dati odmah, ali ne na isto anatomsko mjesto.
Serum bi, ukoliko se može, trebalo raspodijeliti tako da se polovica doze infiltrira u okolinu rane a ostatak se da intramuskularno. Antirabična vakcina se daje u 5 doza, prva doza nulti dan u suprotnu nadlakticu one u koju je injiciran serum, a preostale četiri doze se daju 3, 7, 14. i 28. dan. Kod osoba kod kojih postoji velika mogućnost kontakta s virusom bjesnoće daju se tri doze antirabične vakcine kao preekspozicijska profilaksa.
U prevenciju bolesti se svakako uključuju i kontrola pasa držanjem na uzici, hvatanje pasa lutalica, i cijepljenje. Imunizacijom 70% ili više pseće populacije dramatično se smanjuje pojava bolesti, čak i u krajevima endemske bjesnoće. Veći problem predstavlja kontrola bjesnoće u divljini. Odstrjel potencijalnih prenosioca nije moguć na većim teritorijima, dok obećava ideja ostavljanja mamaca s vakcinom.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345