Bruceloza, sredozemna groznica ili malteška bolest
Patogeneza bruceloze
Bruceloza je subakutno-kronična, ciklička bolest tako da se mogu razlikovati tri stadija bolesti. Prvi stadij je samo katkad razvijen. Javlja se lokalna, lagana upala na koži ili sluznici uz povećanje regionalnih limfnih čvorova.
Druga faza predstavlja generalizaciju infekta, prodiranje uzročnika u krv, te njegovo naseljavanje u različita tkiva (jetra, slezena, koštana srž, bubreg, kosti, testise, osrčje, moždane ovojnice itd.).
U trećoj fazi dolazi do lokalizacije bolesti i pojave simptoma od strane zahvaćenog organa. Općenito je za patogenezu bruceloza važno da su intracelularni (unutar-stanični) paraziti, tako da mogu parazitirati u stanicama zaštićeni od antitijela i mnogih antibiotika. Upravo je ta mogućnost brucela odgovorna za kroničnost infekcije. Sve četiri vrste brucela uzrokuju istu kliničku sliku, s tom razlikom da je B. melitensis virulentnija od ostalih vrsta pa uzrokuje teže oblike bolesti. Sljedeća po patogenosti je B. suis, a tek onda B. abortus. Infekcije s B. canis su iznimno rijetke u ljudi.
Patologija bruceloze
Patološke promjene kod bruceloze su slične onima kod tuberkuloze, sifilisa i tularemije. Nalaze se granulomi sa središnjim područjem nekroze uz prisutnost epiteloidnih i orijaških stanica tipa Langhans. Kod jače nekroze može doći do stvaranja apscesa.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
-
Recept tjedna
-
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345