Hipospadija

Hipospadija

Hipospadija
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Hipospadija je prirođeni poremećaj razvoja muškog spolno-mokraćnog sustava kod koje se vanjski otvor mokraćne cijevi ne nalazi na vrhu penisa. Taj se otvor može nalaziti bilo gdje od baze do površine penisa. Često je prisutna i zakrivljenost penisa te postoji povezanost s drugim anomalijama mokraćnog sustava i interseksualnošću.

Liječenje hipospadije

Većina slučajeva hipospadija nalazi se na glaviću penisa ili naboru između glavića i tijela penisa pa se liječenje provodi u estetske svrhe, ako se uopće provodi. Ako je otvor na nekom drugom mjestu liječenje je nužno kako bi se omogućilo mokrenje u stojećem položaju, normalan oblik penisa te pravilno odlaganje spermija tijekom spolnog odnosa što je nužno za postizanje trudnoće.

Liječenje je potrebno započeti u dobi od 6-18 mjeseci, najviše zbog psiholoških razloga, a ponekad i zbog oštećene funkcije ili nemogućnosti mokrenja stojećki.

Hipospadija se u većini slučajeva može liječiti rekonstruktivnom kirurgijom. Postoji više kirurških tehnika.

Kirurški se zahvat obično radi u dobi između 6 mjeseci i 2 godine. Blaži poremećaji mogu se riješiti odjednom, a teži iz dva dijela:

  • 1. odstranjenje vezivne trake (korde) čime se ispravlja penis te otvaranje ili širenje otvora ako je potrebno
  • 2. nakon 3-12 mjeseci od prve operacije provodi se operacijsko oblikovanje mokraćne cijevi tako da otvor dođe na vrh glavića penisa.

Mokraćna cijev se oblikuje najčešće od kože prepucija penisa pa stoga nakon rođenja nije preporučljivo raditi obrezivanje. Tu operaciju treba obaviti poslije treće godine, a svakako prije polaska u školu. Tijekom korekcije i rekonstrukcije postavlja se kateter kroz koji izlazi mokraća.

Ponekad, bez obzira na razlog, kirurško liječenje se ne provede kod djece pa se treba izvesti u odrasloj dobi. Principi su slični, a najveći problem nakon operacije znaju biti erekcije koje osim što su bolne mogu uzrokovati i pucanje šavova te ugroziti uspjeh operacije. Zbog toga je nakon kirurškog zahvata važno dati sredstva koja će spriječiti bol i erekcije.

Komplikacije

Operacijske komplikacije uključuju rizik od anestezije, krvarenja, infekcije, oštećenja spužvastog tijela i opskrbe krvlju što može kasnije utjecati na erekciju. Nakon operacije se znaju razvijaju fistule, patološke komunikacije kroz koje izlazi mokraća. Naknadno se može javiti suženje mokraćne cijevi.

www.medicina.hr

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!