Kriptorhizam - nespušteni testis
Liječenje kriptorhizama
Terapija nespuštenog testisa ovisi o njegovu smještaju. Ponekad su testisi teško promijenjeni pa se ne mogu spustiti. Tijekom fetalnog života se moglo dogoditi njihovo uvrtanje, prekid krvne opskrbe i oblikovanje nefunkcionalnog ožiljnog tkiva umjesto testisa. Kad se ovo nađe testis se ukloni, a mošnja se može ispuniti umetkom. Ako postoji i preponska kila, ona se također rješava tijekom ovog kirurškog zahvata.
Za testise koji se nalaze u preponskom području obično se preporučuje kirurški zahvat zvan orhidopeksija. Ovaj naziv doslovno preveden znači "popravljanje testisa". Zahvat se najčešće provodi između 6 mjeseci i 2 godine starosti te je uspješan u 98% slučajeva. Nekoliko je različitih kirurških tehnika, a koja će se upotrijebiti ovisi o smještaju testisa i udaljenosti od mošnje. Zahvat se obavlja u općoj anesteziji. U preponskom području se napravi mali rez te se utvrdi smještaj testisa. Zahvat traje 60-90 minuta, oporavak je brz i rezultati uglavnom odlični.
Alternativa je hormonska terapija gdje se koristi HCG - humani korionski gonadotropin ili GnRH (gonadotropin releasing hormon) - hormon koji potiče otpuštanje gonadotropina. Nizom ovih injekcija se testis stimulira na proizvodnju muškog spolnog hormona što pokreće mehanizam spuštanja testisa te kod manjeg broja dječaka dovodi do njegova trajnog spuštanja. Hormonsko liječenje se preporučuje ponekad kad je testis blizu mošnje i postoji vjerojatnost za uspjeh. Ova terapija je manje učinkovita od kirurške; rezultati istraživanja pokazuju oko 19% uspješnosti. Istraživanja također pokazuju kako nakon hormonske terapije postoji mogućnost vraćanja testisa u gornji položaj.
Kad se testis ne može napipati u mošnji kažemo da je ona prazna, odnosno da se radi o nepalpabilnom (ne može se napipati) testisu. Tada se testis može nalaziti u trbuhu, može biti premalen ili ga uopće nema (nije razvijen). Kako je pretragama ponekad teško utvrditi nalazi li se testis u trbuhu ili ne, uradi se kirurški zahvat za procjenu. Najčešće se radi laparoskopija. To je zahvat gdje se kroz mali otvor pored pupka u trbušnu šupljinu uvodi instrument poput teleskopa kojim se direktno promatra unutrašnjost i organi. Ako se testis ne nađe, operacija je završena. Ukoliko se nađe mali testis u preponi, tu se napravi mali rez i nađe testis koji se obično treba odstraniti. Ukoliko se testis nađe u trbušnoj šupljini može se spustiti u mošnju ili odstraniti. Spuštanje visoko smještenih testisa je zahtjevniji zahvat nego kad se sjemenik nalazi u preponskom području. Zbog toga je i uspjeh spuštanja visokih testisa manji. Razvijena je tehnika laparoksopske orhidopeksije, koju je izvorno predložio Gerald Jordan i dokazano je sigurna i učinkovita. Testis se oslobađa struktura koje sprječavaju njegovo spuštanje, a krvne žile i sjemenovod se očuvaju. Nakon toga se testis smješta i pričvršćuje u mošnji. Kirurški zahvat je povezan s malim brojem komplikacija.
Kod odraslih s nespuštenim testisom je situacija nešto drugačija. Spuštanje testisa vjerojatno neće popraviti plodnost pa se zbog toga ovakav sjemenik uglavnom odstranjuje. Dob rizika za karcinom testisa je 18-40 godina s većim zahvaćanjem mlađih muškaraca.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345