Kriptorhizam - nespušteni testis

Kriptorhizam - nespušteni testis

Kriptorhizam - nespušteni testis
  • Objavljeno: Nedjelja, 02.04.2023.
  • Prosječno vrijeme čitanja:
  • Broj riječi:
Nepotpuno spuštanje testisa, odnosno kriptorhizam, relativno je često stanje kod kojeg testis nije spušten u mošnju niti se može spustiti vanjskom manipulacijom. U 10-20% slučaja nalazi se obostrano, a u 90% slučajeva istovremeno je prisutna indirektna preponska kila.

Uzroci kriptorhizama

Budući se testisi počinju spuštati u sedmom mjesecu trudnoće, ovaj se problem viđa češće kod prijevremeno rođene djece. Povezan je i s malom porodnom masom, hormonalnim poremećajima (hipogonadizam, hipopituitarizam), spinom bifidom i drugim prirođenim malformacijama. U 1-2% slučajeva nađu se kromosomske anomalije. Uzroci kriptorhizma poznati su u malom broju slučajeva; većinom uzrok ostaje nepoznat.

Istraživanja pokazuju kako je kriptorhizam povezan s majčinom prehladom u prvom tromjesečju trudnoće, prijetećim abortusom u prvom i/ili drugom tromjesečju, prijetećom eklampsijom, očevoj radnoj izloženosti pesticidima i dobi majke ispod 24 godine.

Klasifikacija kriptorhizama

Kriptorhizam se prema smještaju dijeli na:
- trbušni - 8-10%
- preponski (u preponskom kanalu) - 70-72%
- visoko u mošnji (preskrotalni) - 20%
Kriptorhizam može biti jednostrani ili obostrani. Obostrani se nalazi u 10-20% slučajeva.

Rizični čimbenici i učestalost kriptorhizama​

Pojavljuje se kod sve muške novorođenčadi porodne mase 900 grama ili manje, kod 17% onih s masom 2-2.5 kg te 3% donošene djece. Postoji također nasljedna povezanost: 6% očeva djece s kriptorhizmom također je imalo ovaj problem.

Dijagnoza kriptorhizama​

Roditelji ili pedijatar prilikom pregleda uočavaju nedostatak testisa u mošnji. Zajedno s ovim nalazom pregledom se često utvrdi postojanje preponske kile (oslabljeni dio prednjeg donjeg trbušnog zida ili kanal u kojem se mogu naći crijeva). U dijagnostičke svrhe najprije se koristi ultrazvuk jer je jeftin, lako dostupan, a većina nespuštenih testisa se nalaze u preponskom području pa se mogu snimiti. Ukoliko se testis ovako ne može vizualizirati niti napipati, za određivanje smještaja u trbušnoj šupljini može se koristiti kompjuterska tomografija (CT), magnetska rezonanca (MR) i laparoskopija. Prikazivanje krvnih žila, venografija i angiografija testisa također je moguća ukoliko liječnik smatra da je potrebno.

Sadržaj

Vezane teme



Sponzorski članci

Napomena

Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.

Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.

Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!