Miomi
Dijagnoza i liječenje mioma
Miomi se rutinski dijagnosticiraju ginekološkim pregledom, manji češće ultrazvukom. Dijagnostika se još može nadopuniti magnetskom rezonancijom, intravenskom urografijom i histerosalpingografijom.
Ako je riječ o manjim miomima koji ne izazivaju velike simptome, liječenje je moguće analozima gonadotropin oslobađajućeg hormona (anGnRH). Njihovom primjenom veličina mioma se smanjuje za 40-60%. Učinak ovakvog medikamentnog liječenja je samo privremen. Kirurškom liječenju se pristupa ako je prisutno nešto od slijedećeg:
- nema odgovora na hormonsko liječenje
- obilna krvarenja iz maternice s posljedičnom anemijom
- kronična bol s izrazito bolnom menstruacijom ili napetosti u donjem dijelu trbuha
- akutna bol kao posljedica zakretanja mioma
- mokraćni simptomi
- nagli rast mioma
- miom je jedini mogući razlog neplodnosti
- povećanje maternice
Ako se radi o ženi u mlađoj reproduktivnoj dobi koja još želi rađati, kirurški se pokušava odstraniti samo miom. Odstranjenje cijele maternice se radi kada je nemoguće odstraniti samo miom i u žena koje više ne žele rađati, a može se napraviti vaginalnim ili abdominalnim putem. U žena koje više nisu u reproduktivnoj dobi, čiji miomi ne prave smetnje i smanjuju se ne treba ih operirati.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Salata od mahuna, rajčice i kozica
30 min12345 -
Recept tjedna
Wok od junetine, mahuna, paprike i...
30 min12345 -
Recept mjeseca
Salata od pečenog slanutka s feta sirom
30 min12345