Sarkom maternice
Endometrijski stromalni sarkomi
Ovi tumori nastaju iz stanica endometrijske strome. Zloćudni tumori ove skupine čine oko 10 % svih sarkoma maternice. Najčešće ih nalazimo u žena kasne reprodukcijske dobi. Klinički su uglavnom karakterizirani nepravilnim krvarenjem iz maternice. Stromalni nodul je benigni tumor građen od stanica endometrijske strome ali bez stanične atipije. Broj mitoza je malen ( 0 - 3 / 10 vidnih polja velikog povećanja mikroskopa - VPM). Dijagnoza se obično postavi nakon histeroskopske ablacije "polipa maternice" ili nakon histerektomije. Endometrijski stromalni sarkom niskog stupnja zloćudnosti (ESSNSZ) je najčešća novotvorina endometrijske strome. Građen je od stanica sličnih stanicama strome endometrija u proliferacijskoj fazi ciklusa. Stanice pokazuju umjerenu atipiju. Broj mitoza je < 10 / 10 vidnih polja VPM. Tumorsko tkivo često prodire u krvne žile endometrija pa se ovaj tumor nerijetko naziva i endolimfatička stromalna mioza. Vodeći klinički simptom je nepravilno krvarenje iz rodnice. Osim toga može se ponekad javiti i povećanje maternice praćeno bolovima u zdjelištu. Bolest se u više od 90% bolesnica otkrije u kliničkom stadiju I i II.
Dijagnosticiranje i liječenje endometrijskih stromalnih tumora niskog stupnja zloćudnosti
Dijagnozu postavljamo temeljem:
- kliničkog i UZV pregleda
- histeroskopijom i frakcioniranom kiretažom
Liječenje je uglavnom kirurško (histerktomija i adneksektomija). Većina autora smatra da dodatno liječenje zračenjem ili citostaticima nije potrebno jer ne pridonosi ukupno boljem preživljenju ovih bolesnica. Petogodišnje preživljenje bez dodatnog liječenja za stadije bolesti I i II je oko 85%.
Dijagnosticiranje i liječenje endometrijskih stromalnih tumora visokog stupnja zloćudnosti
Endometrijski stromalni sarkom visokog stupnja zloćudnosti ( ESSVSZ) javlja se rijeđe od ESSNSZ. Građen je od stanice endometrijske strome s izraženom staničnom atipijom . Broj mitoza je veći od 10 na 10 vidnih polja VPM( 400 X ). Makroskopski je polipoidnog izgleda. Uterus je obično povećan i ispunjen brojnim polipima koji često prožimaju veći dio miometrija. Širi se limfogenim i hematogenim putem. Ovaj tumor je izrazito agresivan i u 40 - 45% bolesnica se pri dijagnozi proširio izvan tijela maternice. Simptomi i dijagnostički postupak su isti kao i za ESSNSZ.
Liječenje je primarno kirurško (histerektomija i adneksektomija). Poslijeoperacijski se može primjeniti perkutano zračenje u dozi od 50 - 60 Gy. Brojne randomizirane studije pokazuju da nema razlike u preživljenju između bolesnica istog stadija bolesti liječenih isključivo kirurški i onih koje su poslijeoperacijski ozračene. Na citostatike (kombinacija platine i doxorubicina) ograničeno reagira oko polovica bolesnica. Liječenje kemoterapeuticima se primjenjuje za uznapredovale stadije i recidiv bolesti.
Prognoza endometrijskog stromalnog sarkoma
Prognoza bolesnice ovisi o:
- proširenosti (stadij) bolesti
- veličini tumora
- dubini invazije u miometrij
Petogodišnje preživljenje za sve stadije bolesti kreće se 30-35 %.
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345