Artritis
Koji su zglobovi najčešće zahvaćeni?
Koljena, prsti na rukama, kralješnica i kukovi su zglobovi koji se najviše koriste i najviše troše te su zbog toga najčešće pogođeni artritisom.
Koje pretrage možete učiniti?
Dijagnozu postavlja liječnik na temelju kliničkog pregleda, a potvrđuje se rendgenskim snimanjem zahvaćenih zglobova. Velik broj osoba starijih od 60 godina ima prisutne promjene na rendgenskim slikama, ali samo jedna trećina ima prisutne simptome artritisa (bolovi, oteklina, crvenilo, koštane izrasline na zglobovima, ukočenost i smanjen opseg pokreta u zglobu).
Što sami možete učiniti kako biste umanjili bol?
Promjene na zglobovima kod artritisa su trajne, što znači da se on ne može izliječiti, ali se bol i drugi simptomi mogu umanjiti pravilnom prehranom, malim promjenama životnih navika, vježbanjem te uzimanjem lijekova koji se mogu dobiti bez liječničkog recepta. Cilj liječenja je uklanjanje boli, poboljšanje pokretljivosti zgloba i pojačanje snage u zglobu. Pravilna prehrana i smanjenje prekomjerne tjelesne težine umanjit će nepotrebno opterećenje Vaših zglobova, a pridonijet će i Vašem općem zdravlju i dobrom osjećanju.
Kako biste spriječili pojavu bolova prilikom obavljanja svakodnevnih poslova, potrebno je provesti manje promjene u životnim navikama: teške predmete podižite iz čučnja, a ne sagibanjem, prilikom podizanja predmete koristite obje ruke, ne okrećite se dok podižete teret, izbjegavajte podizanje tereta iznad razine ramena, rasporedite teret koji nosite jednakomjerno na obje ruke, dovoljno se odmarajte sjedite s oba stopala na podu s koljenima najmanje u visini bedara i čvrsto naslonjeni uz naslon stolice, ako je posao koji obavljate sjedeći, dignite se i prošećite barem svakih sat vremena, ako morate stajati na jednom mjestu, oslanjajte se naizmjenično na jednu ili na drugu nogu hodajte uspravno i nosite udobne cipele.
Vježbanjem ćete ojačati mišiće koji okružuju zahvaćeni zglob i na taj način poduprijeti i stabilizirati zahvaćeno područje. Vježbanje će također potaknuti pokretljivost i spriječiti pojavu ukočenosti.
Nakon detaljnog pregleda liječnik specijalist fizikalne medicine odredit će Vam fizikalnu terapiju (vježbe i druge mjere) koja se provodi pod kontrolom fizioterapeuta u zdravstvenim ustanovama. Nakon provedene fizikalne terapije, s vježbanjem nastavite i samostalno kod kuće.
Zglobove možete poduprijeti i raznim pomagalima kao što su štapovi, štake, Schantzov ovratnik, elastični zavoji i sl. Samostalno možete uzeti i lijekove namijenjene samoliječenju. To su lijekovi koje bez liječničkog recepta možete kupiti u svakoj ljekarni ili drogeriji. Preporuča se primjena lijekova za vanjsku primjenu kao što je Luboreta krema, koja sadržava nesteroidni protuupalni lijek piroksikam. Luboreta krema brzo i lako prodire kroz kožu, potkožno tkivo i mišiće do oboljelog zgloba, te djeluje na samom mjestu nastanka boli.
Ukoliko je Vaša bol jaka i ne prestaje primjenom navedenih mjera, obavezno potražite pomoć liječnika!
Sponzorski članci
Sumnjate li na pojedinu bolest i/ili stanje uvijek zatražite savjet liječnika ili ljekarnika. Nikad ne odgađajte posjet liječniku i ne zanemarujte savjet profesionalnog medicinskog osoblja zbog nečega što ste pročitali na portalu CentarZdravlja.
Sadržaj portala nije zamjena za profesionalni medicinski savjet, dijagnozu ili terapiju i nije prilagođen osobnim potrebama pojedinog korisnika.
Ako osjećate bol u prsima nazovite 194 odmah!-
Recept dana
Špageti s tunom i umakom od rajčice
30 min12345 -
Recept tjedna
Juneći gulaš s krumpirom
1 h12345 -
Recept mjeseca
Čokoladni kolač s datuljama i orasima
1 h12345